Tak nám to letos vypadá na zajímavý seriál bitev, druhý měsíc a zase jsme si zabojovali a divákům předvedli, jak válčili husité. Zúčastnili jsme se třetího ročníku bitvy v Polné, která se konala na tamním bývalém hradě, dnešním zámku. Společně s kamarádem Milošem a bývalými členy kroužku Dandou a Matym nás bylo jedenáct, což byla skoro polovina bojujících na naší straně dobra. Námět bitvy autoři vytvořili podle počátku fantasy ságy Letopisy Narnie. Došlo i na prohlídku historického centra města a malé povídání o dendrologii, když jsme na náměstí obdivovali krásný košatý staletý dub, abychom si vzápětí přečetli, že je to lípa republiky zasazená 28. října 1928 :)
Nebýt covidu, byla by to letos už dvacátá první, takhle jen devatenáctá, ale s pořádáním zimních bitev jsme začali právě před dvaceti lety, v roce 2004. Asi nás tenkrát nenapadlo, že se naše Dračí setba takhle uchytí. Opět jsme ji s naším oddílem uspořádali pro kamarády šermíře, kterých se sešlo asi šedesát a diváky (150-200) v sobotu 13. ledna 2024. Na obvyklém místě konání, Rytířském hradišti v Městských lesích Hradec Králové jsme se ovšem sešli s dětmi z oddílu už v neděli 7. ledna, abychom si připravili dřevo na oheň a obléhací žebříky a nacvičili si scénář. O týden později jsme po poledním nácviku jeli od 14 hodin naostro.
Děkujeme Městským lesům Hradec Králové za možnost bitvu uspořádat a za pomoc s organizací.
A tak zase svištěly šípy z luků a šipky z kuší, čarodějka čarovala, zemský správce s náčelníkem kuli pikle, moudrý paladin všem radil a amazonky řádily. Diváci se bavili, my také a o to nám šlo. Pojďte se podívat!
Přichází den, kdy strhne se lítý boj, vzduch nasákne ocelí a slunce zastíní střely z luků a samostřílů. Divocí barbaři i hrdí rytíři zkříží své zbraně, dřevěné hradby ošlehnou plameny a nad vším se zablesknou kouzla...
Přichází druhá lednová sobota nového roku 2024 a na Rytířském hradišti v Městských lesích v Hradci Králové se zase a znovu setkají bojovníci Dračí setby, bitvy historického šermu, pořádané naším oddílem...
Tradiční akce Panská bitva proběhla v pátek a v sobotu 27.-28.října v Sopotech. Bránili jsme barokní faru, která představovala město Chotěboř obléhané na přelomu ledna a února 1421 katolickými pány. Sice jsme se nevzdali, jako tenkrát, ale v boji proti přesile jsme byli poraženi. Někteří padli pod přívalem nepřátelských šípů, velitel obrany Petr Hromádka z Jistebnice byl zajat a další se zachránili útěkem z dobytého města. Akci jsme si moc užili, zažili jsme mnohé: Noční hlídkování a obranu proti přepadům, opravu nepřítelem rozbořené hradby, hlídkování, přestřelky i boj tváří v tvář. Naše výprava byla celkem početná.
Po covidové pauze opět v sobotu 14. října ožila akce pořádaná v Nýrsku, takže i letos jsme hráli nejprve obránce města a potom zemskou hotovost přicházející zúčtovat s křižáky. Za vichřice a hustého vytrvalého deště jsme slavně zvítězili.
Tady se scházíme od roku 2004 každoročně 11. října, v den hejtmanova úmrtí. Připomeneme si jeho osudy, položíme věnec k jeho soše a přítomným divákům předvádíme zbraně, zbroj a boj doby husitské. Letos jsme se po ukázkách rychle přesunuli do Muzea východních Čech na přednášku pana profesora Petra Čorneje, kde jsme v dobových oděvech obsadili první řadu (pavézu jsme si zapomněli odložit v šatně). Pan profesor zareagoval rychle a trochu šířeji se rozpovídal o mladých husitských bojovnících - práčatech.
Letošní "Táborky" nám počasí přálo. Naše výprava sice nebyla příliš početná, ale oba průvody jsme doplnili husity, kteří by před 600 lety z davu nevyčnívali. Zapojili jsme se i do oživení středověkého města, prodavači odpustků jsme upálením vyhrožovali vskutku důrazně. Velmi příjemné byly návštěvy místních muzejí a šplhání na kostelní i hradní věž nás odměnilo nádhernými výhledy. Tohle město má obrovský genius loci a moc se těšíme napřesrok.
Stejně jako každý rok nás druhý srpnový týden přivítalo naše tábořiště na Skále. Letos nám počasí nejprve nepřálo, počátek týdne propršel, ale konec dobrý, všechno dobré. K tradičnímu programu, jako je šerm, šití, hraní Dračího doupěte, koupání a podobně, letos přibyla stavba pece a pokusy s pečením chleba. Trochu jsme se pekařskému řemeslu učili, ale pak už nám pec každý den vydala křupavý a voňavý bochník. Došlo také na stříhání látek zakoupených z dotací Královéhradeckého kraje, takže se úroveň našich středověkých oděvů zase pozvedla. Táboření opět uzavřela bojová hra larp, kterou nám pomohli připravit bývalí členové kroužku.
Jako každou druhou květnovou sobotu, i letos jsme vyrazili na bitvu do Kolína. Tentokrát to byla rekonstrukce střetnutí polsko-litevských vojsk s řádem Německých rytířů, Grunwald 1410. Je zajímavé, že bitvu s tímto námětem jsme zažili už potřetí, v roce 2010 na šestistém výročí zde v Kolíně, vloni na Libušíně a nyní opět tady na kolínské jízdárně. Dopoledne se členové našeho kroužku prošli v průvodu na náměstí a Danýsek se věnoval nácviku, odpoledne jsme se pak všichni bili s křižáky a slavně zvítězili.
Naše první letošní výprava na bitevní pole (pokud nepočítáme vlastní akci) vedla tradičně do jižních Čech, na historické bojiště u Sudoměře. Bili jsme se opět jako střelci ze samostřílů, pavézníci a sudličníci a zabouchaly si i ručnice, píšťaly a hákovnice. V obou bitvách jsme pod vedením Jana Žižky z Trocnova samozřejmě zvítězili!
I letos jsme se na konci dubna zúčastnili tradičního největšího setkání historického šermu v Libušíně u Kladna. Vyrazilo 10 střelců, takže naše nová kuše, pořízená s přispěním krajského grantu, zde měla premiéru. Šipkami jsme opravdu nešetřili, dohromady jsme jich za akci poslali do vzduchu hodně přes 200!
Zapojili jsme nejenom členy našeho oddílu, ale i jednoho tatínka, který se hrdě chopil naší husitské korouhve (ta je památeční, například s námi byla i na stém výročí bitvy u Zborova na Ukrajině v roce 2017).
600 let bitvy u Hořic jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít, koneckonců husitská bitva 25 km od nás, nešlo odolat. Účast našich střelců byla sice slabší (tři a hejtman), ale přesto jsme se v líté řeži neztratili, na konci přesně podle kroniky poraženému panu Čeňkovi z Vartenberka jsme dělo odňali a slavně ho před bratra Žižku přitáhli.
Jako husité jsme zvyklí, že všechny bitvy vyhráváme, proto jsme si i letos zajeli v sobotu 27. května k Lipanům pro porážku, abychom příliš nezpychli :)
Bili jsme se rozděleni na dvě části, zde střelci s hejtmanem Jeníkem z Mečkova:
Tradiční zimní bitvu, tentokrát již osmnáctou, uspořádal pro kamarády šermíře a diváky náš oddíl DKHŠ Tesák ve spolupráci s Městskými lesy Hradec Králové na Rytířském hradišti v Malšovicích. Bojovníků se tam sešlo asi šedesát (zhruba polovina byli bývalí, nebo současní členové Tesáku), diváků kolem stopadesáti. Všichni jsme si užili asi třičtvrtěhodinovou bitvu z cyklu Dračí setba, která tentokrát skončila nerozhodně. Divákům i kamarádům se akce moc líbila a všichni se těšíme na další ročník.
Oddíl v rámci PS Mladost začal fungovat od září 2022, jinak jeho historie počíná zářím 2001 (jako dětský kroužek historického šermu Tesák). Oddíl má vedoucího a 19 členů ve věku od 12 do 19 let, k tomu ještě několik dalších příznivců (z bývalých členů), kteří se nárazově účastní některých akcí.
Běžně se scházíme v klubovně každý čtvrtek od 17:15 do 19:00 hodin, náplní schůzky je povídání o středověku, nácvik šermu a boje středověkými zbraněmi a výroba doplňků dobových oděvů a zbrojí (opasky, tašvice, střevíce, měšce, spalníře, atd.). Někteří naši členové vyrazili na tradiční husitský festival Táborská setkání v září. Pro veřejnost jsme uspořádali 11.října 2022 setkání u pomníku Jana Žižky z Trocnova, jako připomenutí výročí jeho úmrtí, kde jsme položili věnec, zapálili svíčky a několika desítkám diváků předvedli ukázky boje husitskými zbraněmi. Dále jsme se sešli na Rytířském hradišti v Malšovicích ke cvičení boje a opékání buřtů. Schůzky roku 2022 jsme zakončili tradiční vánoční besídkou.
Plán činnosti v roce 2023:
Pokračují naše schůzky každý čtvrtek, v neděli 8. ledna jsme se opět sešli na Rytířském hradišti v Malšovicích, kde jsme stříleli ze samostřílů a nacvičovali na zimní bitvu Dračí setba, kterou zde pro veřejnost uspořádáme v sobotu 14. ledna. Dále nás čekají rekonstrukce husitských a dalších bitev na Novém Hradě u Kunratic 21. ledna, u Sudoměře 25.března, u Hořic 22. dubna, na Libušíně 29. dubna, v Kolíně 13. května, u Lipan 27. května, v Kvasinách 24. června. V srpnu strávíme několik dnů pod stany v bývalém lomu na Skále u Hořic, na začátku září nás najdete v průvodech na Slavnostech královny Elišky v Hradci Králové, v polovině měsíce na husitských slavnostech v Táboře a 11. října opět u pomníku Jana Žižky z Trocnova v jeho sadech v Hradci Králové.
Náš pionýrský oddíl se jmenuje DKHŠ Tesák. Vznikli jsme v září 2001 jako dětský kroužek historického šermu. Naše první bitva, které jsme se zúčastnili všichni, byly Mokrovousy 2002 a v roce 2003 jsme už bitvu v Dohalicích pořádali společně se SHŠ Kopí a SHŠ Rawenor z Hradce Králové. Od roku 2002 vystupujeme na dětských dnech v okolí Dohalic a také na hradě Valečově. V školním roce 2013-14 jsme přešli pod DDM Hradec Králové. Od září 2022 přecházíme do pionýrské klubovny na třídě Edvarda Beneše (Selicharova 1420).
Členem oddílu se může stát každé dítě od 9 let, schůzky máme pravidelně ve čtvrtek od 17:15 do 19:00, přibližně jednou za měsíc vyrážíme na nějakou víkendovou akci (cvičení, účast na rekonstrukci historické bitvy). Pravidelně druhý týden v srpnu pořádáme táboření, kdy týden žijeme ve středověkých oděvech a stanech.
V rámci naší hry na historii představujeme houfec táborského vojska z roku 1420 vedený hejtmanem (statečný zeman Jeník z Mečkova), který tvoří především střelci ze samostřílů. Občas se v houfci vyskytnou i pavézníci, sudličníci, korouhevníci, kopiníci či střelci z píšťal, hákovnic a tarasnice. Naše vybavení zahrnuje zbraně, zbroje, stany, přístřešky, korouhve, svátost v proštípí, nádobí a spoustu dalších rekvizit pro táborový život a boj, razíme i repliky středověkých drobných mincí (husitských flútků). Houfec kromě zemana tvoří většinou příslušníci chudiny vybavení z městských zbrojnic a z kořisti (helma je pro každého účastníka boje povinností!).
Používáme soubory cookie, abychom vám zajistili co nejlepší zážitek z našich webových stránek. Pokud používání souborů cookie odmítnete, nemusí tyto webové stránky fungovat podle očekávání.